V minulém článku jsme si probrali význam času při prodeji vaší nemovitosti. Nyní se zaměříme na druhou z priorit a tou je prodejní cena.

Zde opět hraje klíčovou roli, jakou variantu prodeje si vyberete. Pokud budete chtít realizovat prodej jako samoprodejce, počítejte s tím, že budete muset strávit poměrně dlouhý čas prostudováním současných nabídek na realitním trhu. Chcete přeci, aby se vaše nemovitost prodala a ne jen prodávala. Pokud nebude cena korespondovat s reálnou cenou, pravděpodobně budete marně čekat na nějakou reakci ze strany kupujících. A tady je nutné zmínit i známou frázi, že čas jsou peníze.

Další finanční náklady vám vzniknou v okamžiku nastavení inzerce. Je logické, že právě nejsledovanější inzertní portály jsou zpoplatněné. Samotné nastavení inzerce nestačí, pokud nechcete svůj inzerát hledat na posledních stránkách inzertních webů. Vaši inzerci je třeba aktualizovat a nejlépe i pomocí topovaných pozic, které udrží váš inzerát nějaký čas na předních pozicích. Nemusím zde již asi zdůrazňovat, že tato služba není příliš levná. Na serveru Seznam.cz se pohybuje v částce 60 Kč za jedno vytopování inzerátu. S dalšími náklady počítejte za čas strávený s klienty, kteří budou mít zájem o prohlídku vaší nemovitosti. S tím jsou spojené i další provozní náklady, které nemůžete opomenout, ať už se jedná např. o pohonné hmoty (pokud se jedná třeba o 50km vzdálenou vaši chatu) nebo o úklid nemovitosti před prohlídkami.

Největším finančním zatížením ale zřejmě pro vás bude právní servis spojený s prodejem. Máte zde, jak už je obvyklé, opět 2 možnosti. Za prvé celý proces svěřit advokátu, který má zkušenosti s převodem nemovitostí a je vlastně garantem bezpečného obchodu. Tady se ale musíte připravit na pro vás možná překvapivé částky, které si advokát bude účtovat za své úkony. Ve druhém případě (a to kategoricky nedoporučujeme) si budete celý proces zajišťovat sami, nejčastěji pomocí smluv volně stažitelných (nikoliv vždy platných nebo úplných) z různých rádoby k tomuto účelu zřízených webových aplikací. Počítejte s tím, že veškerá smluvní dokumentace se postupuje dalším institucím (Katastrální úřad, bankovní domy, hypoteční banky apod…) a ty nemusí vámi dodanou dokumentaci akceptovat. Bude to pro vás zase jen ztráta času a peněz.

Možná si teď řeknete, že s takovými náklady jste nepočítali. Věřte mi, že to zdaleka nejsou náklady všechny. Vždy se někde vynoří další a další, i když již možná ne tak velké, vícenáklady. V konečném účtování s nimi ale musíte počítat.

Naštěstí je tu ale druhá možnost a o jejích výhodách vás budu informovat v příštím pojednání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *